# MJ/kg
Author: NinaToy

**Hej alla foderproffs! :)  
**Vad betyder "Smältbar energi MJ/kg"?  
Jag har tänkt köpa ett nytt müsli till en tävlingsponny.  
Det är Dodson och Horrells "Competition Country Mix".  
  
**Det är:**  
Protein: 120 g  
Fett: 38 g  
Växttråd(vad är det?): 85 g  
Aska: 80 g  
Vit. A iu/kg: 11,200  
Vit. B iu/kg 1,200  
Vit. E iu/kg 160  
  
Vad behöver man då tillsätta? Tillsätter nu Vitafor Solid (innehåller de flesta vitaminer) och B-vitaminer. Vilka vitaminer kan man inte överdosera? Vet att det är B-vitaminer men det är väll en vitamin till?  
  
HOPPAS PÅ MÅNGA SVAR! :)

## Comment 1
Author: Thea

Smältbar energi MJ/kg betyder troligtvis att det är x MJ/kg foder.

Växttråd är det som hästägare ska jaga! Det är hästmagens favorit och ska man jämföra kraftfodersorter kan man titta på detta och försöka hitta ett med så mycket växttråd som möjligt. Men å andra sidan, om man ger tillräckligt med grovfoder behövs det inte. Då får hästen i sig tillräckligt med växttråd ändå (under förutsättning att höets grovlek inte är för tunn!!!)

De vitaminer du inte ska överdoser är A, D och E. De är fettlösliga och lagras därför i kroppens fettvävnader. Nu brukar en vanlig foderstat med vanliga ingredienser inte vara någon orsak till överdosering, men börjar man mickla med en massa olika vitaminpreparat får man se upp.

B-vitamin är vattenlösligt och helt "ofarligt" att överdosera. Att överdosera en längre tid är aldrig bra för kroppen belastas iom att den måste ta hand om det och transportera bort det. Överskott av B-vit kissas ut!

Hoppas du fick svar på det du undrade!

//I

## Comment 2
Author: NinaToy

Thea!! Tack så mycket för att du tog dig tid att svara på mitt meddelande. :) Jag fick svar på en massa jag undrade. :P  
Tror du detta fodret med de värdena blir bra till min D-ponny? :) Har även tillskottsvitaminer med A, D och E vitaminer, ska man sluta med det helt tror du? :)

## Comment 3
Author: NinaToy

Putta. :)

## Comment 4
Author: jeanette

För att överhuvudtaget veta om just detta foder är det rätta och om något annat måste tillföras måste du göra en höanalys. Man ska alltid utgå från höets värden. Genom detta kan man sedan tillföra det fodermedel som är bäst lämpad från värdena.

Att bara köpa ett foder utan att veta om det behövs är inte så smart. Lägg dina pengar på en höanalys istället.
