# Stacy Westfall
Author: Klasselover

Vad tycker ni om Stacy Westfall? Jag är totalt förälskad i henne och hennes hästar, och älskar hennes uppvisningar! Min favorituppvisning, bridleless and bareback:

[http://www.youtube.com/watch?v=XxUGEN9kS9o](http://www.youtube.com/watch?v=XxUGEN9kS9o)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

visst blir man impad av ser sånt här, men jag såg ett fel i hennes ridning å det va sporrarna :C

## Comment 2
Author: Klasselover

#1 - Jo, fast det kanske behövs vid sånna svåra övningar (som blir svårare bridleless and bareback..

## Comment 3
Author: elin

Gillade inte heller de långa sporrarna.  
Och i vissa situtioner såg de ut som hästen var osäker på vad den skulle göra.  
  
annars såg de riktigt trevligt ut faktist ^^

## Comment 4
Author: Yuriko

Häftigt att se på! :) Men jag stör mig faktiskt också på sporrarna och att hästan ibland såg rätt obehagad ut..

## Comment 5
Author: lisette

fast de där sporrarna sägs ju vara mer humana än vad vanliga pinnasporrar är. de rullar mot hästen.

## Comment 6
Author: Zadeira

min första tanke var "hej balans".. det där hade inte jag kunnat göra utan att glida av hela tiden.. iofs har jag sämst barbackabalans.. Sitter jag i sadel utan stigbyglar är jag mycket stabildare, men just barbacka är jag värdelös..

## Comment 7
Author: Klasselover

#5 - Japp, precis. Westernsporrar (dvs med trissa, vissa är med "taggar", jag rider utan taggar, som ett vanligt hjul), rullar mot hästens sida när man använder dom..

## Comment 8
Author: Malin6

Jag tycker att hon är helt enorm, så skulle jag också vilja kunna göra ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif).

Så länge sporrar används på ett bra sätt är det inget fel tycker jag, då är det värre med dem som sitter och gräver hela tiden med sina fötter i sidan på hästen. Man kan vara minst lika dum utan sporrar mot en häst. Bara man tänker sig för och vet vad man gör.

## Comment 9
Author: Arkan

jag har hört historien bakom hennes träning. Det tog henne ca 3 år för hästen att göra det där.  Har tänkt köpa några av hennes DVDer också, som lite hjälp och tips :D

Sporrarna är kanske hennes förstärkning för vissa av rörelserna.. :D Hon rider ju trotts allt utan sadel och träns :D

## Comment 10
Author: MalinPandora

videon är borta :( finns det någon annan länk till detta?

## Comment 11
Author: Arkan

[http://se.youtube.com/watch?v=a-7v8Ck1crg&feature=related](http://se.youtube.com/watch?v=a-7v8Ck1crg&feature=related)  
  
där samma film ;)

## Comment 12
Author: wolfguardien

**Oh she's sooo awsome! :D fantastisk tjej, har kollat henne many many times :)**

## Comment 13
Author: kaningodis

WOW, det är så häftigt! Jag har sett denna video flera gånger förrut men blir lika imponerad varje gång! Tänk om man kunde rida så bra och ha så bra kontakt med hästen...

Angående sporrarna så borde väl hn klara av det här utan dem egentligen?
