# Gammel-mannen <3
Author: Luthien89

Hejsan.

Det är såhär att min ponny som är 22 år, han har börjat tappa hull :/ Eller alltså, han har typ en "kulmage" men känner man över revbenen är dem vääldigt tydliga, typ 1 mm skinn, men man kan inte se revbenen. Han har fri tillgång hö och får förutom hö 0.1 kg betfor, 0.5 kg havre, 0.5 kg kornkross, b-vit, 50 gram krafft miner vit.

Analysen på hö:

80% torrsubstans

62 protein

7.4 energi

5.5 kalcium

1.9 fosfor

1.6 magnesium

7.9 kalium

Jag börjar bli orolig, han har alldrig haft problem med vikten innan, men nu tycker jag han har börjat tunna ut :(

Vad ska jag göra?!

## Comment 1
Author: Annette

Kolla tänderna.

Jag har en dam på 26 år. Hon är i bra hull (=för bra) och hennes tänder är aldrig kontrollerade. Men om hon skulle tunna ut eller verka ha problem med att äta skulle jag först av allt kolla hennes tänder.

## Comment 2
Author: Luthien89

tänderna är tittiade..

## Comment 3
Author: gejsa

Med ditt hö som är värden för en unghäst ska nog din häst gå upp i vikt.

Fri tillgång säger du. Hur mycket tror du att han får i sig. Kanske är bättre om du ger Nya Krafft Groov eller Krafft Rehab i stället för korn och havre.
