# Öland/Islandshäst
Author: KvirrZ

Är det någon här som hade sitt sto på öland för att betäckas med Ari från Alvargården sommaren 06?

## Comment 1
Author: Paparazzi

\*putt\*

## Comment 2
Author: Maja

Ari är så fin!! :)

## Comment 3
Author: KvirrZ

Ja, såg honom i sommras när han gick med stona han skulle betäcka. Så fina, mycket trevliga ston också, det är därför jag skulle vilja veta vilka de var :)

(bild på Ari jag tog när jag var där)

## Comment 4
Author: Maja

Mmm.. :) Han har så mysig man!! :D  
  
Har du en isis eller? :)

## Comment 5
Author: gejsa

ja,han såg verkligen snygg ut.

## Comment 6
Author: Maja

Fler bilder för dem som vill se:  
[http://www.alvargardensislandshastar.se/ari.html](http://www.alvargardensislandshastar.se/ari.html  "http://www.alvargardensislandshastar.se/ari.html ")  
  
:)

## Comment 7
Author: KvirrZ

#4 ja manen är riktigt härlig.  
Nej det har jag inte men de är riktigt mysiga :)

#5 ja han är jätte fin:)

(bild på ett av stona)

## Comment 8
Author: KvirrZ

#6 länkar till sidan med [Ari](http://www.alvargardensislandshastar.se/ari.html "http://www.alvargardensislandshastar.se/ari.html")

## Comment 9
Author: Milli

åhh, han var riktigt fin! synd att man inte har islandshäst o få honom betäckt med ;)

## Comment 10
Author: KvirrZ

Jag och min kompis blev hels kära i honom :D Han va så snäll.

## Comment 11
Author: Paparazzi

Vet ni vilka datum han skall vara där?

## Comment 12
Author: KvirrZ

När han ska betäcka igen? Ingen aning :P

## Comment 13
Author: Paparazzi

Ojdå, missade visst att det var sommaren 06. Jag tänkte bara på den här sommaren.  Men vilken läcker man! :O :D

## Comment 14
Author: KvirrZ

jaha okej, det var i sommras jag såg honom. Jo den manen skulle man vilja ha på en isis :)

## Comment 15
Author: Paparazzi

Absolut! :)

## Comment 16
Author: KvirrZ

Någon annan isis hingst ni tycker är fin?

## Comment 17
Author: Alex

Härlig man har han verkligen, men han är ju fux..;P

Goði frá Àuðholtshjáleigu och Jarl frá Miðkrika (han är i alla fall finare fux än de flesta andra..) är två hingstar jag tycker mycket om. :)

Sen såklart Drómi frá Bakka, Draumur från Stallgården och Rómur frá Buðardal.. hur goa som helst! :)

## Comment 18
Author: Maja

Förutom de Alex har räknat upp så gillar jag Ìsar frá Keldudal, Geisli från Holvret, Ypsilon frá Holtsmúla och några till.. :)

## Comment 19
Author: KvirrZ

Vad fina killar :)

Var det något som hade hingst på deras hingstbete på öland då?(tror det var alvargården som hade det också) Såg nämligen dom också.

Bild på en av de söta killarna :)

## Comment 20
Author: gejsa

#18# Ja, säg den islänning som ni inte gillar. haha

## Comment 21
Author: Maja

#20 - Haha.. Jag kan räkna upp en hel del, men det är inga "kända".. ;)

## Comment 22
Author: gejsa

Vad är det för hingst som dog förra året. Pratade med min granne som har en avkomma efter en hingst som gett bra avkommer.

## Comment 23
Author: Maja

Kan det vara Atli frá Syðra-Skörðugili, Fakur frá Saudarkroki eller Safir från Lönneberga?

## Comment 24
Author: gejsa

Fakur var det nog. Har du någon hemsida till honom?

## Comment 25
Author: gejsa

Har alltså 3 hingstar som är islänningar dött bara förra året?

## Comment 26
Author: fisa-lisa

Mammas jobbakompis föder upp isisar och har bete på Öland och där brukar hennes ston gå tillsammans med Ari. Jag har sett många föl från honom.

## Comment 27
Author: KvirrZ

Jasså vad kul :) Var det någon som gick i sommras?

## Comment 28
Author: fisa-lisa

Jag tror hon har ston med Ari varje sommar. Hon har själv en superläcker valak hemma efter Ari, han är stor också 143 cm har jag för mig.

## Comment 29
Author: KvirrZ

Jaha okej :)

## Comment 30
Author: Maja

#24 - www.gaverstad.se  
  
#25 - Ja, det var nog inte alla heller tror jag.. :/ Atli blev avlivad, Fakur blev också avlivad, Safir är jag lite osäker på.. Har hört att det var någon som tog sig in i stallet, skrämde hästarna och öppnade boxdörrarna.. Det var kanske något brunstigt sto inblandat också.. Vet inte riktigt.. Han skadades iaf och blev avlivad.. :(

## Comment 31
Author: Alex

#30 Jo, det stämmer rätt bra, nån hade släppt ut hästarna, varav två hingstar har jag för mig.. Safir dog (vet inte om det var på plats eller avlivning efteråt) och den andra skadades.

#20 Jag kan faktiskt säga en..;) Eller ja, inte tycka om ska jag väl inte påstå.. För det är väl inget fel på hästen egentligen..^^ Men Hamur frá Blesastöðum II. Snygg är han så det räcker och blir över, men hans så omtalade "häftiga tölt" tycker jag bara är passaktig... Hans normala tölt är helt okej, men det är vid samlingarna när de ska få fram det där som folk tydligen tycker är så häftigt.. Det förstår jag inte alls.

Sen så är det en till hingst, som jag inte heller har nåt emot i sig (har inte träffat honom, så det kan jag inte säga nåt om), men jag skulle aldrig köpa en avkomma efter honom.. Men jag vet inte om jag vågar hänga ut en hingst såhär, så det är jag nog tyst om.. Eller ja, PM för den nyfikne går väl. ;)

## Comment 32
Author: Maja

#30 - Aaah, så var det!! Usch.. Tråkigt!! :/

## Comment 33
Author: Alex

Japp.. Har en kompis som hade betäckt sitt sto med honom året innan, men det hade inte blivit nåt, så då skulle hon få gratis ombetäckning.. Men så händer det där.. Och den andra hingsten som de hade, som hon fick betäcka med istället om hon ville, var stoets pappa.. Så det var ju lite småtöligt för henne. :/

Hittade artiklar nu förresten, och det var tre hingstar och ett sto som släppts lösa i stallet, Safir hade dött på plats och de andra tre hade skadats.

## Comment 34
Author: Maja

Naaaah.. Tragiskt!! :/ Fattar inte hur man kan göra så.. :(  
  
Mmm.. Synd på en sådan ung hingst också.. :(

## Comment 35
Author: Maja

Om någon annan vill läsa..  
http://www.eidfaxi.is/frettir/eindex.php?lang=2&frett\_id=12495

## Comment 36
Author: gejsa

Är dålig på engelska. Men vad hände hingsten då eftersom den dött på plats?

## Comment 37
Author: Alex

#36 Bråk troligtvis, eftersom de var tre hingstar och ett sto... Fast de trodde att han kunde ha dött av stress också.

## Comment 38
Author: Alex

Hittade en kort [artikel på svenska.](http://www.tidningenridsport.se/default.asp?CategoryID=7629&ArticleID=222633&ArticleOutputTemplateID=560&ArticleStateID=2&ClientID= "http://www.tidningenridsport.se/default.asp?CategoryID=7629&ArticleID=222633&ArticleOutputTemplateID=560&ArticleStateID=2&ClientID=")

## Comment 39
Author: gejsa

Usch så den blev kanske ihjälsparkad av någon annan då. Ska läsa den svenska så kanske jag får svaret där. Tack!

## Comment 40
Author: gejsa

Ja, så var det troligtvis då. Bodde i Mariefred tydligen. Där bor ju Gejsas avkomma. Bara ca 6 mil härifrån. Usch vilka idioter som har gjort något dyligt. Undrar vem det kan ha varit. Barn eller vuxna.

## Comment 41
Author: Alex

Jo det kan man ju fundera på.. Vidrigt är det i vilket fall som helst. :/

## Comment 42
Author: Josefineep

Jag vill också kunna betäcka, synd att man har en valack ibland alltså! ^^

## Comment 43
Author: Alex

#42 Därför man har ston. ;) Och vissa andra anledningar också :P Haha

## Comment 44
Author: Josefineep

haha, men älskar valacker. :)

## Comment 45
Author: Alex

#44 Jag är tvärtom jag :P

## Comment 46
Author: Josefineep

#45 haha ;) Tycker det är synd att valacker är menlösa ibland, nästa häst blir iaf ett sto! ^^

## Comment 47
Author: denisesalomonsson

#46 valack ska man ha ;) elr hur? x)

## Comment 48
Author: Josefineep

#47 Såklart, valack & Islandshäst ;)
