# Massor av bett i olika storlekar säljes!
Author: Pazuzu

Jag gör nu en utrensning i min bettsamling (inriktar mig istället på de äldre betten) så passa på att fynda! Är du intresserad, kika då in mina Tradera-auktioner:  
[http://www.tradera.com/category/category.aspx?ftgnr=140110&listtype=0](http://www.tradera.com/category/category.aspx?ftgnr=140110&listtype=0 "http://www.tradera.com/category/category.aspx?ftgnr=140110&listtype=0")  
  
Fler bett läggs upp efterhand, men hör gärna av dig om det är något särskilt du söker så kan jag lägga upp det bettet på Tradera med en gång, om det visar sig att jag har det.

## Comment 1
Author: elin

Asså ursäkta min nyfikenhet, men vilka läskiga bett du har. :P  
Tycker jag iaf, vad är de för hästar du använt dessa på?

## Comment 2
Author: Yessica

Säger som #1 :o Och vad många du har ;D hihi

## Comment 3
Author: Pazuzu

\# 1: Jag har inte använt betten, utan de har ingått i min bettsamling.

Nu vet jag inte vilka bett det är du tycker ser läskiga ut, men jag kan tänka mig att vissa av de äldre betten (som ej är till salu) kan kanske se lite underliga ut.

## Comment 4
Author: elin

Jaha okej du är samlare alltså? :)  
Då förstår jag.

## Comment 5
Author: Pazuzu

#4: Ja det stämmer bra.

## Comment 6
Author: Yessica

Hihi då förstår jag med! :) Men varför samlar man på bett? Kul att veta :) Man kan ju samla på i princip vad som helst, men som sagt kul att veta varför man väljer att samla på just det :D

## Comment 7
Author: Lorita

#6 Kultur historia jag har också en liten samling ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 8
Author: Pazuzu

#6 Jag har nog alltid varit intresserad av bett och deras funktion, men varför det blev så har jag ingen aning. Lika svårt som att svara på varför man tycker om ett visst sorts godis eller maträtt.;)

## Comment 9
Author: VeNyRa

magneis-bettet och waterford-bettet, vad har de för funktion?

## Comment 10
Author: Peppe

Postkandaret på 9 cm hade jag varit intresserad av! men ha rinte pratat med mor och far om det

men du kanske minns vart du köpt det iaf?

## Comment 11
Author: Pazuzu

#9 Magenis-bettet är ganska skarpt eftersom rullarna löper över lanerna och att själva munstycket är lite kantigt. Rullarna gör att bettet blir lite mer rörligt i munnen och kan vara bra för hästar som hänger sig på bättet. Waterford-bettet har lite liknande funktion, och gör det svårt för hästen att hänga sig på det eftersom det har ett flertal brytpunkter, men det kan också bli ganska skarpt i fel händer just pga de många brytpunkterna.

#10 Jag köpte det i en ridsportbutik här i Oskarshamn, men eftersom att det kommer från grossisten Globus kan i princip varenda butik ta hem dem (de flesta tar ju in från Globus).

## Comment 12
Author: Peppe

#11 bor du i oskarshamn!? jag bor en mil söder om hultsfred =)

## Comment 13
Author: Pazuzu

#12 Det stämmer bra det.:)
