# :O
Author: elin

[http://www.sr.se/Ekot/artikel.asp?artikel=911042](http://www.sr.se/Ekot/artikel.asp?artikel=911042)   

Blir du orolig pga detta?

## Comment 1
Author: mazze

Röstade nej, men hade gärna haft något däremellan. Jag är nog inte så orolig, men man ska väl vara lite försiktig!

## Comment 2
Author: Marre79

Håller med dig Mazze!!!

## Comment 3
Author: MiaMaria

Håller oxå med Masse

## Comment 4
Author: SarahPeace

Samm här Mazze ! tur att det inte vart värre så hela svergie fick det, för annars hade man nog varit smittad ^^; (vi har ju vilda änder här som kommer varje år och blir nästan helt tama) , och dom går ju på fötterna mina o allt .. hihi, Man kanske inte tror det men dom är verkligen speciella djur, stark personlighet osv . (¨v¨) , skulle sakna dom MKT om dom inte kom hitt nå mer ..Fast det gör dom om dom fågelinfluensan kommer o dom dödar alla typ:(:(

## Comment 5
Author: E_hjo

Äsch! inte jag! Ser man en död fågel så går man väll inte fram å petar på den å då e de ju ingen risk att man smittas.... ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 6
Author: elin

#5 jag gör de!  
Haha skojja ;)

## Comment 7
Author: E_hjo

#6 Kunde jag nästan listat ut!  ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) hahaha

## Comment 8
Author: Maja

Hmm.. Nej, det känns ganska "över" just nu.. Det kommer och går lite sådanahär sjukdomar.. Ingenting att oroa sig för!!

## Comment 9
Author: gejsa

Inte ett dugg! Eftersom dom skrev så mycket att i vår när flyttfåglarna skulle komma hit och ta med sig smittan så skulle jättemånga bli sjuka. Vad jag vet så har inte en endaste svensk blivit sjuk än. Bara fåglar som dom har avlivat. Bl a flera anduppfödare.

## Comment 10
Author: Alex

Nope, inte ett dugg. Känns som om det är alldeles för hysteriskt runt det här, och jag tror att medierna förstorar upp det rätt ordentligt så det låter mycket värre än det är.. Tror att många som har "dött av fågelinfluensan" faktiskt kan ha dött av något annat egentligen.

Så jag tror man klarar sig rätt bra om man låter bli att leka med döda fåglar. ;)

## Comment 11
Author: Peppe

orkar inte bry mej längre

## Comment 12
Author: Struten

nej folk som är svagare tex gamla eller sjuka kan ju dö av vanlig influensa åxå så varför oroa sig?

## Comment 13
Author: __iE

håller med mazze :) #1  
men toh ja, fast skulle funnits nja ^^

## Comment 14
Author: LinneaG

Lite kanske, just vart i Thailand och ska dit i vår igen..

## Comment 15
Author: Kratern

Jag blir inte orolig.

Däremot så kanske folk bör veta att vi (så vitt jag vet) har influensan i Sverige också, men man går ju inte direkt och gnuggar döda fåglar i ansiktet. ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 16
Author: Emmelie

Hehe näej #15 det borde man inte göra.. Den enda gången jag oroar är när sånt här tas upp och då tänker jag på katterna.. Men jag blir inte manisk eller ngt sånt utan händer det så händer det tänker jag..

## Comment 17
Author: lisette

äsch hysteri är vad det är.... som ngn skrev, man behöver inte gå fram och peta på de döda fåglar som ligger.
