# behöver tips och råd!
Author: MinnaA

jag har en hingst som genomgått bruksprov med godkänt resultat och som nu ska premieras i september för att förhoppningsvis bli godkänd exteriört. han har haft rörelsestörningar i sin skritt men är genomgången av veterinär utan att vi hittat något så sen i vintras så tränar jag bara honom från marken för att jag ska kunna se bättre hur han rör sig och för att han ska kunna bygga muskler lättare utan mig på ryggen.

det bara slog mig nyss att jag kanske tränar honom för ofta, jag jobbar honom ca 1 h 3-4 gånger i veckan och då värmer jag upp honom i snabb skritt böjd på fyrkantspåret i ca 20 min. sen gör vi öppna och sluta i skritt ca 10 min, kort trav på rakt spår och på volt då jag ber honom att aktivera bakbenen ca 10 min. galopp på volt ca 5 min sen skrittar vi igen på fyrkantspåret resten av tiden även där skrittar han snabbt och böjd.

vad tror ni? är det för tufft? han är för övrigt en frieser på 7 år som har haft det jobbigt i ridningen då hans kropp behövt tid att växa, han har varit/är mycket tungriden och obalanserad. han var färdigvuxen som 2 åring (168 cm) men det fattades ca 200 kg muskler som han äntligen fyllt ut nu.  

jag är livrädd att han ska få förslitningskador då det är väldigt vanligt bland frieserrasen. 

är sjukt tacksam för råd! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 1
Author: tezzie

Har tyvärr inga råd att ge, men puttar upp tråden åt dig :)

## Comment 2
Author: Repoort

Kan inte ge några direkta råd jag heller. men det låter ju inte som om du tränar honom för mycket. Kanske kan byta ut en träningsdag mot ett kravlöst pass utan böjningar och formkrav, bara lunka på helt rakt spår i skogen, efter vägen...

## Comment 3
Author: MinnaA

#1 tack för det ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

#2 det har jag gjort idag, kom att tänka på det i bilen på väg till hästen så idag tog vi oss en tur i skogen och galopperade lite på en åker och bara hade det mysigt. det är så lätt att man blir överambitiös och lite hemmablind så därför är det så bra att kunna stämma av så här med andra som har ett mer utomstående persperktiv.

## Comment 4
Author: MinnaA

\*putt\*

## Comment 5
Author: MinnaA

ingen dressyrintresserad som kan ge sina bästa tips och råd...? ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 6
Author: Mangis

Nä, det enda råd jag kan ge är variation. Om du tränar samma muskelgrupper varje dag utan vila kan det ju ge skador (men eftersom du inte tränar varje dag är det väl inte så stor risk för det), men framför allt kan det bli tråkigt! Lägg in arbete över bom en gång i veckan, uteritt en gång i veckan, kanske löshoppning varannan vecka? Och så kör du dressyrpasset en gång i veckan men kanske lite fler olika övningar.

## Comment 7
Author: MinnaA

löshoppning har jag inte ens tänkt på men det är faktiskt en bra ide! tror han skulle tycka det var kul. jag har funderat jättemycket på att skaffa cavalettibommar men det har inte blivit av än, jag har vanliga bommar men dom är så farliga att trava över.

vad menar du för fler övningar i dressyrpasset? har du några förslag?

## Comment 8
Author: Mangis

Typ serpentiner, övergångar i massor, bakdelsvändning, ryggning, skänkelvikningar. Man kan ju göra galoppövergångar även på rakt spår. Ställa om, gå utåtställd. Varför går han böjd på fyrkantspåret, förresten? Jag har funderat men hänger inte riktigt med på det...  

Är det ngt fel på dina bommar eftersom de är farliga? Om du bara vill höja upp dem så funkar det med träbitar eller hinkar.

## Comment 9
Author: MinnaA

saken är den att jag har inte så mycket erfarnhet av tömkörning så jag vill inte krångla till det allt för mycket. han går böjd på fyrkantspåret för att han ska skjuta fram sin inre höft.  

vi har travat lite över bommar men han är lite oförsiktig av sig så bommarna flyger hej vilt ibland, är rädd att han ska göra sig illa på dom för dom är tunga. cavalettibommar står ju stadigare på jorden. 

han är inte tillräckligt stark och jag är inte tillräckligt snabb ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) än för galopp på fyrkantspåret men vi travar och i traven är han stark nog så jag hinner med.

## Comment 10
Author: Chan

Det som slår mig är bristen på variation i din aktivering av hästen. Den aktiveras säkerligen inte för mycket, varken fysiskt eller psykiskt, men det känns som om det kan bli lite "tråkigt" med bara dressyrtömkörning. **_Löshoppning_** som någon nämnde är utmärkt. Man behöver inte hoppa högt utan ha låga hinder, olika sorters kombinationer med olika antal galoppsprång emellan. Se det som ren gympa! Och är hästen nonchalant när det gäller bommar på marken så brukar de bli desto försiktigare när det är hinder. **_Tömkörning i naturen_**, antingen "kravlöst" bara rakt fram på väg/efter stigar eller snirklandes "off road". Känns det osäkert att tömköra ute så kanske **_promenad vid hand_** kan vara något.

## Comment 11
Author: MinnaA

tack för dina tips, jag har börjat variera träningen mer för att bibehålla hans psykiska hälsa :) vem skulle inte blki tokig av att göra samma sak hela tiden.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Tänk på att träna på bra underlag! Är det för djupt är förslitnings skador vanligt! Varör rider du inte honom i skogen? Klättra mycket!

## Comment 13
Author: MinnaA

jag tränar honom både i padden och längs grusvägen just för att variera underlaget. jag rider honom inte alls för att jag vill bygga upp han rygg+"bär"muskler först.
