# Hjälp med sits.
Author: [Borttaget]

Kritisera o kommentera min sits så jag kan förbättra den. ^^ Är medveten om att ja måste vinkla om mina händer men det måste väl finnas mer :P  
.

Bild nr 1.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Bild nr 2

## Comment 2
Author: Klasselover

Håll inte händerna så brett isär, på första bilden sitter du för mkt tillbakalutad (hade förstått om det var i tölten, men i traven kan du luta dig lite mer framåt ;))

## Comment 3
Author: Anna

På bild 1, istället för att skjuta bak hela överlivet - skjut bara bak axlarna. Då kommer du sitta rakare. Upp och ihop med handen.

På bild 2 har du bättre hand men ser ut som om du spänner dig och sittar "ovanpå" sadeln, slappna av lite och sjunk ner i den.

Är vääääldigt svårt att avgöra bara genom två bilder, men dessa känslor fick jag ;)

## Comment 4
Author: Loa-bg

Skjut fram bröstet och dra bak axlarna. Vik dig inte, räta på dig! Få ihop dina händer och räta upp dom (precis som du själv sa). Det är viktigt att dina tummar är uppåt annars finns risken att du spänner armen och blir hård i handen. Kanske behöver du längre läder? En sak till som du kan tänka på är att sitta på dina "_sittben"_. Sätt dig på dina händer när du sitter i sadeln och känn dina "sittben", då förstår du kanske lättare hur mycket de faktiskt påverkar hästen.

Men annars ser det väl trevligt ut! Träning ger färdighet och en bra sits kommer ofta automatiskt när ridningen funkar som den ska och man har hästen där man vill. Sitsen är alltid knepig, lycka till! ;)
