# Snart ger jag upp
Author: Eve

Nu känns det helt hopplöst :( Pepini åker tillbaka till Vallentuna inom snar framtid och jag tycks inte hitta någon häst att fortsätta med.  
Jag har provridit två hästar än så länge. denförsta, Curre, fick jag inte för att en annan tjej bodde 30 min närmre än mig. Den andra stod nere i helsingborg och verkade helknäpp (för att inte tala om stället). Alla ponnyer såg ut att ha skabb och hästen jag red gjorde allt för att få av sin ryttare.

Alla hästar tycks vara för långt bort eller för små för mina långa ben :( Jag kan förmodligen inte låna pengar till att köpa en häst, kanske max 20.000. Är lite inne på en kbltravare, som Lykka. Vad ska jag göra? Börjar bli desperat nu :(

## Comment 1
Author: Repoort

om du vill utvecklas och komma längre i tävlingssammanhang än vad du kunde med Pepini så är kanske kbl travare fel ras?  
Gör det något om du är hästlös ett tag?

Gör inget förhastat köp/lån, blir bara synd om hästarna som måste åka fram och tillbaka för man ångrar sig.

Rätt häst dyker nog upp, bara du ger det lite tid

## Comment 2
Author: Eve

Repoort - Fast hade jag haft kvar Lykka är jag säker på att jag hade kommit långt. Tyvärr sumpade jag ju den chansen också :( Jag passar med grövre hästar.

## Comment 3
Author: Repoort

Min kusin har en jättefin grabb till salu, fast det är ju här uppe i norr.. och han är stor och inte så grov...

Men kika gärna in på [www.stalldala.com](http://www.stalldala.com/)

## Comment 4
Author: Yessica

Vad jobbigt Eve! Men sånt där tar tid... Varför har du så bråttom?

## Comment 5
Author: Eve

repoort - för långt tyvärr :( Jag ahr inte råd att åka och kolla så långt bort igen. Det kostade mig för mycket i helgen

## Comment 6
Author: jn84

Mitt råd är att du väntar tills du vet vad du gör efter studentet. Har du ett schysst jobb med fast anställning så kan du ju ta lån och köpa en häst som du kan komma hur långt som helst med. Men så länge du går i gymnasiet är det svårt, om du inte hittar någon på foder.

Synd att Peps åker innan du har en ny bara, kunde kanske ha varit kul att ha kvar honom över sommaren..

Och det dyker upp trevliga foderhästar med jämna mellanrum. D kommer ju hamna ut på foder en dag, men det är långt kvar än ;) Menar bara att han är trevlig =)

## Comment 7
Author: lisette

du har väl inte så himla bråttom? försök att hitta en medryttar häst så länge.

## Comment 8
Author: tezzie

Rätt häst kommer när du minst anar det :)

Säger som Lisette, ta en medryttarhäst så länge då...

Kallblodstravare finns det ju gott om, iaf här uppe i norr :D

Lycka till Eve

## Comment 9
Author: Alex

Nämen oj, nu måste jag ha missat totalt vad som hänt! Det jag hörde senast var att du skulle ha ett halblodssto(?) också, och därför låna ut Pepini några dagar i veckan...

Någon som kan länka till en tråd där man får lite info, alternativt trådnamnet så jag kan leta reda på den...

## Comment 10
Author: Alex

Ah nu hittade jag.

Himla tråkigt att det blev så... Men håller med de andra, kan du inte vänta tills efter studenten? Kan ju bli medryttare på någon eller så så länge så du inte blir helt hästlös... För när du blir fri från skolan kanske det kan vara roligt att hitta på nåt, resa iväg eller så, och då är det ju lättare om man inte har en häst man är låst vid :)

## Comment 11
Author: LinneaG

Eve - har pratat lite med Anna om det här, hennes brors fru (tror jag det är) har två unga hbl som bara står i en hage, knappt rids. De är inridna men tror inte de är utbildade.  
Kan höra med Anna om hon kan ringa och fråga om de är intresserade av att lämna bort någon av de, då de inte använder hästarna.  Om du vill?

## Comment 12
Author: Eve

Linnea - Jaa, jättegärna!
