# Vad heter färgen? *Lorita?*
Author: Peppe

Vad heter färgen på ponnyn Oh, what a zip a de do dah? har aldrig sett nåt liknande förut! fux med vita prickar!

[http://www.ostragard.com/cponnyer.htm](http://www.ostragard.com/cponnyer.htm)

Charlotte skriver "tigerskäck" men det känns inte rätt, hästen är ju inte skäck...

## Comment 1
Author: Lorita

Det är en brun snöflinga ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) alltså en tigrerad häst är prickarna är vita ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) någon skäck är det inte ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)

## Comment 2
Author: Peppe

heter det brun snöflinga, inte "fux snöflinga" då?

## Comment 3
Author: Lorita

Nej den är brun, det vita i manen kommer från vita prickar i manen sen är den svart om du ser på benen så kan man skymta svart längst ner också. En fux har inte svart så hästen är brun och snöflingetigrerad, och snöflingan var extremt markant.

Sen var det en väldigt snygg häst, jag gillade allt utom övergången mellan hals och huvud men även det var ok. En snygg häst helt enkelt ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 4
Author: Peppe

ah vad korkad jag är, blev väl helt förblindad av alla prickar att ajg inte ens såg det svarta XD

## Comment 5
Author: bubbelbubbel

åh, vilken frän färg ! :)

## Comment 6
Author: pippa__

frän... hihihi

## Comment 7
Author: bubbelbubbel

men den är ju frän ! ;)

## Comment 8
Author: pippa__

Längesen jag hörde det ordet \*fniss\*

## Comment 9
Author: bubbelbubbel

tur att jag använder så konstiga ord ibland då ;)

## Comment 10
Author: pippa__

hihi japp gyttans

## Comment 11
Author: Indylover

Kolla på hästarna: Care for Me, Acapella och Robby! Dom står på mitt stall nu fast Acapella är avlivad...

## Comment 12
Author: Marija

Herregud så fin! :)

## Comment 13
Author: Peppe

#11 Care for me är syster till min ponny... =) och Robby har jag ridit, kalasponny.

## Comment 14
Author: nannan

jag hade nog faktiskt kallat den här för skäck. På höger rumpa eller vad man höger, höger skinka så är det ett övervägande vitt fält. En brun häst med vit prick under magen får i vissa fall kallas skäck, har själv sett i en sådans pass.

Finns ju mängder med olika skäckar också, ser ut nästan hur som helst.

Den här var häftig men men har tyvärr på tok för kort hals. :(

## Comment 15
Author: Lorita

Den fläcken är flera prickar som sitter ihop ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 16
Author: Miidaz

Fräsig pålle! :O :D
