# Kraffts nya pellets?
Author: Lyrik

Är det någon som har provat dem?

I lör var jag och min kompis på GG och shoppade. Eftersom både Lyrik och hennes 2 pållar (Kita och Dunder) fäller nu, Lyrik MASSOR, så ville vi få tag på b-vitamin att ge.

Lyrik får bryggerijäst, men jag får i honom max 1 dl om dagen (=80g, dosen är 200g/dag![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)). Får även nu Kraffts B flytande, men den är både dyr och odryg.

Kompisens pållar får foderjäst, mera än min kräsna gubbe, men vill ge mera.

Bestämde oss för att dela på en Krafft B-pellets 10 kg för 289 kr. 1 dl om dagen ska man ge den.

Egentligen får Lyrik inte äta pellets pga koliken 13/1, men han får b-pelletsen och Miner Grön-pelletsen blötta i kvällsmaten.

Fäller massor på rygg, rumpa och huvud, är klippt resten (kort variant av täckesklippning). Har massor av lurv på benen.

## Comment 1
Author: Lyrik

Puut.

## Comment 2
Author: linasvovvar

Jag har haft dom länge om du menar den b vitaminspelletsen som finns i spannarna. Jag tycker den funkar kanon.

Men stämmer det att dom bara ska ha en dl om dagen ?

## Comment 3
Author: Peppe

inne på shetland har många testat och jag har hittills bara läst positiva kommentarer. funderar på att skaffa det själv

## Comment 4
Author: tessa

Vad är det för pellets ni pratar om? Typ som pelleterad foderjäst?? \*nyfiken\*

## Comment 5
Author: Lyrik

#2 Har det funnits länge? Iaf inte på min GG. Hink om 10 kg. Krafft B står det på den, finns i Multi + en till oxå.

Det står 60 g om dagen = 1 dl.

#3 Ok. Får titta där. Än så länge slinker den ner i min kräsna gubbes mage.

#4 Kraffts märke. Ren B-vitamin?

## Comment 6
Author: sandi

Finns med här: [http://www.krafft.nu/default.asp?menuItem=3&subMenuItem=29](http://www.krafft.nu/default.asp?menuItem=3&subMenuItem=29).  
Jag använder deras flytande B-vitamin, detta måste vara något nytt har inte sett det förut.

## Comment 7
Author: tessa

#5: Ok, gör alltså itne så mycket för magen, om man säger så eller?

## Comment 8
Author: Lyrik

#6 Han får ju även deras flytande B-vitamin. Men den är dyr och odryg. Kostade 125 kr för en liter.

#7 Min får b-vitaminer både för päls och mage.

## Comment 9
Author: Lyrik

Puut.

## Comment 10
Author: tessa

#8: Jo, du har faktiskt rätt i att det gör gott för magen också..

Igår köpte jag i alla fall en hink b-pellets. Främst för att ge tösa, som vägrar äta sin foderjäst. Kassörskan på GG rekommenderade shyfeeder, men eftersom Yrla ratar blött foder och blir purken om kraften smular sig, så håller vi oss till pelleterat, trots att jag egentligen inte är något fan av det. Det handlar numera aldrig om vad jag vill, utan vad Madam behagar... ;D

10 kg för 289 kr. 60 gram/dag.

Återkommer Lyrik i helgen, när jag vet vad pållarna tycker om eländet! =)

## Comment 11
Author: tessa

Lyri: Vad tycker era hästar om b-pelletsen?

## Comment 12
Author: Lyrik

#11 Än så länge slinker den ner i betforn. Herrn är en kräsen gubbe, gillar inte all mat, även om den är bra för honom...

Lyrik får egentligen inte äta pellets alls pga magen, men vad gör man? Får både b-pelletsen och miner-pelletsen i betforn (lusernstrå, havre, vetekli, b-jäst + hans pulver oxå), så pellets är uppblött.

Kompisens hästar äter oxå sin b-pellets, men de är inga kräsna pållar. Hblsto och fblval

## Comment 13
Author: tessa

#12: Jobbigt med kräsna pållar, min tösa är också åt det hållet..

Betfor brukar ju vara smakligt att blanda mindre mumsiga saker i, men jag har inte tillgång till betfor utan avvaktar och testar utan först.

## Comment 14
Author: Lyrik

#13 Jo, kräsen är han...

Kraffts gamla Müsli dög inte alls, den säcken fick jag ge bort. Fibergi Låg dög i 2 mån, sen vägrade han äta den. Visserligen så passade inte fibergin ihop med skithöet i förra stallet.

Hestekraft åt han i 2 år innan han fick för sig att det smakade skit...

Min kompis tycker att jag ska prova Granngårdens nya müsli på honom, hon ger den själv till sina pållar. Men det är ingen idé, Lyrik kommer inte att gilla den.

Betfor måste han ha för annars äter han inte maten. Nu får han oxå havre, både ihopblandat i betforn mm. Men även som "topping" ovanpå all mat i krubban, 1 dl ca. Utan topping - matvägran.![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Får även en hutt äppeljouce i vattenhinkarna i boxen. Har druckit dåligt inne sedan han kom hem från Ultuna. Dricker bättre med "spetsad" vatten.

## Comment 15
Author: Lyrik

Tessa! Hur går det med b-pelletsen ? Slinker den ner?
