# OT: ordpolis under schlagern!!
Author: tessa

Hej!

Ännu ett helt meningslöst inlägg... men tycker ändå att det är lite småkul när man kommer på sig själv med sina fånerier.

Såg t.ex lite av melodifestivalen ikväll, och såg då när Luuk säger att han och den där komikern hade samma byxor på sig igår... Vadå "samma" grymtade jag i mitt upprörda ordsinne, det heter faktiskt LIKADANA dummer.... tills jag nästa sekund får se klippet där grabbarna faktiskt har SAMMA par byxor på sig, samtidigt...

HA HAA - Knäpp på näsan fröken! ;D

Någon mer som är "skadad" på samma sätt som jag själv?

Mvh Tessan

## Comment 1
Author: jn84

Haha! Nä, det tänkte jag inte på.

Men däremot var det fasligt roligt när Björn Gustavsson sjöng om Carina Berg och glömde bort texten. Jag skrattade så jag nästan ramlade ur soffan ^^

## Comment 2
Author: tessa

#1: Säger ju att jag är skadad... ;)

Sedan zappade sambon bort eländet och vi började se filmen "saw 4" istället... ;D

## Comment 3
Author: Maja

Hahahaha, jaaaaa!! ^^  
  
Jag tänkte "Inte kan de väl ha SAMMA? Hihi, det skulle ju vara rätt så skoj om de faktiskt hade det.." och ja, i nästa sekund så.. ;) Hahaha.. Fick mig ett gott skratt!! =)

## Comment 4
Author: __iE

Han sa Karlskoga istället för Karlskrona :( hahha ^^

#1, jaa, han tappade bort sig lite där ^^

## Comment 5
Author: Cattiiis

Björn Gustavsson is the shit! Han är fan grym! Men jag måste väll erkänna att även jag skrattade en hel del när han glömde texten ;)

## Comment 6
Author: bubbelbubbel

glömde han inte texten med mening då ? det trodde jag :P

## Comment 7
Author: jn84

#6 Det tror jag inte. För han började ju skratta också. Folk tyckte väl att det var roligare än han tänkt sig :)

## Comment 8
Author: Believer

Han är ju för rolig.

Men vilket fiasko resten av programmet var. inte en enda låt var bra tyckte jag.

## Comment 9
Author: Cattiiis

Ja låtarna är det inte så hög kvalité på, det enda som får mig att titta är just Björn Gustavsson.

## Comment 10
Author: bebbe

Jag gillade BWO och Frida

## Comment 11
Author: Cattiiis

Juste ja, BWO's låt var faktiskt riktigt bra. Det hade jag nästan glömt... Deras kläder va' snygga också ;) Frida var väll helt okej hon också.

## Comment 12
Author: Em--ma

Sj tyckte man Bwo och hon som sjöng oprah men den vr bara OK,.

## Comment 13
Author: AnnaJohansson

Jag tittar endast på Melodifestivalen för att få se Björn ;)

## Comment 14
Author: lisette

tyckte frida var asgrym, men hoppas verkligen hon får andra kläder till finalen.

## Comment 15
Author: __iE

#14, håller med .. De va inte så snygga direkt .. ^^ :)

## Comment 16
Author: bubbelbubbel

#7, han gjorde det bra iaf :)

## Comment 17
Author: AusaBausa

Ja frida var helt ok o BWO också...håller m om kläderna var verkligen hemska. Gillade INTE operaångerskan...hon var inte najs! ;-p

tyckte egentligen det var en sådandär omgång!

## Comment 18
Author: Ahnna

Den bästa låten för kvällen var ju den om Carina Berg... Men den lät extremt lik ett gäng andra låtar, skrivna av Loke som är en trubadur som gör sådär tokroliga, knäppa låtar. Men den var bra i alla fall.

## Comment 19
Author: tessa

#3: haha skönt att jag inte var ensam..... ;)
