# Hästuthyrning?
Author: JohannaK

Jag har sett diverse annonser ute på nätet ang hästuthyrning. Man kan ex hyra en häst ett par veckor under sommaren eller ett helt år. Vad har ni för erfarenheter av detta och vad skiljer det sig från att vara fodervärd?

## Comment 1
Author: fridak

om man hyr häst så kan försäkring på häst, ryttare och utrustning ingå på många ställen. det gör det ju inte om man är fodervärd.

## Comment 2
Author: Believer

Plus att om du hyr hyr häst brukar det kosta massor. Att bara hyra hästen. Sen tillkommer alla övriga kostnader uppe på det.

## Comment 3
Author: tezzie

Fördelen med hyra måste vara att det blir under en begänsad tid tex över ett sommarlov. Men så kostar det därefter.

När man sätter ut sin häst på foder brukar det vara över en längre tid man vill ha hjälp. Det kostar däremot inget (förs. står ägaren för)

Har en vän som hyrde genom ett stort välkänt svenskt "företag", hon var väl inte riktigt helnöjd. Mer än så säger jag inte om det företaget! :-)

## Comment 4
Author: JohannaK

Tackar! Det var väl så jag tänkte det fungerade! Alltid bra att fråga er som vet först!
