# Artros
Author: [Borttaget]

En häst med "lindrig" artros i båda haslederna - hur långt kan man komma? Självklart varierar det från individ till individ, men på ett ungefär hur mkt håller en för?

## Comment 1
Author: Travis D

Beror på hur illa det är och vart det sitter och hur mycket hästen tar skada av det

## Comment 2
Author: hallonet_

Artros är såklart aldrig kul, tråkigt! Min tränares häst har artros i ena bakknäet, och går stadiga 140 rundor, ska tävlas SM i år. Har tyvärr ingen erfarenhet om artros i hasleden, men om du funderar på köp av hästen/ponnyn skulle jag avråda om du vill satsa och tävla, finns så många fina hästar som är skadefria där ute. Hoppas på det bästa!

## Comment 3
Author: Caf_Roy

Fråga veterinären. Alldeles för många faktorer som spelar in för att du ska kunna få ett bra svar här.

## Comment 4
Author: Rafflan

Helt omöjligt att säga, vissa går inte att rida alls utan får vara sällskapshästar, andra kan tävla hög nivå dressyr och hoppning.  
Prata med veterinären vad dem tror

## Comment 5
Author: powerade

Veterinären kan nog ge bäst svar. O det beror väldigt mycket på vilken grad och ibland måste man bara utforska o se hur mycket hästen klarar av:/
