# NH lektion
Author: QuickStep

Hej. Idag har jag haft min första NH lektion. D va väldigt intressant och lärorikt. Jag har aldrig gjort sånt förut.  
Finns d fler här som tränar NH?  
  
Jag fick omdömet om min häst: " Han är nog den mest respektlösa häst som jag träffat för sin ägare...."  
  
Vi har en hel del o lära och träna på. Men min första repgrimma är beställd iaf!

## Comment 1
Author: Yessica

Vad kul! =) Det där är nyttigt! Har aldrig tagit lektion. Men läst lite om det och tränar med "min" häst, för att han ska respektera mig.=)

## Comment 2
Author: QuickStep

Ja jag tittar febrilt på han hundmannen, ni vet cesar millan.. ifall d e nått som han säger som man kan ta me sig till häst. Men d jag tycket mest va vettigt va att man ska ha sitt space på nån meter runt sig som hästen inte ska vara i. Lite säkerhetsavstånd.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Tänk på att hästen ska kunna kräva sin personliga bubbla också.

## Comment 4
Author: QuickStep

hur menar du?

## Comment 5
Author: PimTheGreat

vad fick ni lära er då? kan du inte berätta lite?

## Comment 6
Author: Mari

Jag tränade med min häst :)  
Eller jag började träna sen blev de mer och mer en del av allt vad vi gjorde :) Så kul och nyttigt tycker jag :D

## Comment 7
Author: QuickStep

Vi fick lära oss att rygga.. o flytta inre bak ett steg i sidled liksom in under honom och ifrån mig.

  
har min dotter i knät så ja får skriva mer lite senare idag

## Comment 8
Author: sandi

Jag övar med min häst =)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#4 Om du ska få ha ett personligt space, varför ska inte hästen få ha det också?

## Comment 10
Author: Peppe

jag har gått en snabbkurs på 3 dagar med lite grunder så som att stanna, backa och sånt. riktigt nyttigt! Peppe slutade med en hel massa dumheter på bara en förmiddag.
