# Xf eller f?
Author: hästisen

hej, jag ska beställa en till grimma till min häst. hon är 165 cm i mankhöjd och är en varmblodig travare. hon har ett ganska stort huvud, vissa grimmor i storlek full är för små. jag har kollat på en grimma från Börjes och undrar om någon har haft denna grimma och vet om de är små eller stora i storleken. Ska jag beställa xf eller f?http://webshop.borjes-tingsryd.se/sv/Sortiment/Hast/Grimmor\_och\_grimskaft/Ladergrimma/LADERGRIMMA?id=3023

## Comment 1
Author: hästisen

ingen...

## Comment 2
Author: Sollar

Ring eller mejla till dom och fråga hur de är i storleken.

## Comment 3
Author: Lizelda

Har tyvärr ingen aning men hade satsat på att maila/ringa dem eller mäta nuvarande grimma, skicka mått till dem och fråga vilken storlek, det är ett säkrare kort än att fråga hur de är i storleken då det är så väldigt olika.

## Comment 4
Author: hästisen

#2 #3 okej, vilka delar är det man mäter då?

## Comment 5
Author: Lizelda

Vill du vara riktigt säker så mät nackstycket, runt nosryggen samt längden mellan de två, alltså allt. Men det räcker nog med nackstycket, det är där det brukar vara mest kritiskt.

## Comment 6
Author: hästisen

#5 okej, tack för hjälpen
