# Har inte med hästar att göra...
Author: FummelFia

Bara måste få skriva av mig lite. Det är värsta polis pådraget i garaget under mitt fönster... Va nån som körde in dit med en splitter ny BMW på skrikande däck i värsta farten å sen kom pressen och sen civilarna :P Och garaget vart avstängt i ca. 1 timme. Händelse rik kväll. Hoppas ni har haft lika kul =)

## Comment 1
Author: Linda

Ohå kul med lite live tv ju:)

## Comment 2
Author: FummelFia

Jupps, speciellt när man själv går ut för å köpa cola =)

## Comment 3
Author: Linda

Det beror ju på vilken form colan är i ju;)

## Comment 4
Author: FummelFia

Flytande Coca-Cola light :P Fast fick iofs se han som blev gripen för vansinnes färden =)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Undrar om han också skulle köpa cola... Hehe...

## Comment 6
Author: Linda

Kanske inte light;)

## Comment 7
Author: Faxlin

\*Asg\* Nu var ni ju skojiga. Ja se vad som händer i storstaden Stockholm. Här är det sååå lungt, det allvarligaste som händer är när grann kärringarna klämmer näsan i dörren för att de är så jäkla nyfikna. Eller att sonen eldar av en hel äng och nästan startar en skogsbrand. hihi

## Comment 8
Author: Linda

Hi hi!

Aj lät ont att klämma näsan ju;)

## Comment 9
Author: gejsa

Klämma näsan!! Hur lyckas man med det eg? ha ha

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Jamen dom e ju nyfikna!

På tal om det, jag måste bara berätta vad jag har noterat här idag, hehe!

Det är såhär för dom som inte vet, jag bor i villa i ett område som på senare år har blivit ett snobbområde. Och på våran lilla gata (8 hus) så bor jag i änden. Grannens granne är ganska nyinflyttad och har pedantisk ordning i trädgården, säger inte ett knyst, hejjar inte när man ses eller nåt sånt. Och då har dom säkert bott här i tre år nu.

Nu har kommunen fått för sig att dom ska gräva ner några ledningar, vet inte om det är el eller telefon, längs med hela gatan... Men iaf, så det är en grävskopa här, som jag förövrigt terroriserar genom att ha massa viktiga ärenden ut och in så han får flytta på sig stup i kvarten, mohaha ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif) 

Dom som bor i det huset har två ungar, typ 10 bast ungefär, och dom är helt sålda på den här grävskopan, maniskt! Springer runt och tar kort, står och tittar, pekar... Det ser precis ut som dom aldrig sett nåt sånt förut! Och när jag och mamma satt och käkade mellanmål tidigare idag så kom vi fram till att dom måste vara uppvuxna i betongdjungeln! Det blev med ens så tydligt varför dom är så maniska med sin trädgård, tystlåtna och allmänt skumma!

 Usch vad det blev långt... Och antagligen ganska krångligt... Men det gav mig ett gott skratt tidigare idag vill jag lova ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 11
Author: Faxlin

#8 & #9: exakt som #10 säger. Otroligt nyfikna.  
  
#10: Visst är det underbart med sådana människor som bara håller sig för sig själv. Fan, man ska kanske ta kusarna och flytta till en trea mitt i Gävle. Tror du man får hysa in kusarna i garaget. hihi

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Åsa, hur kul är det? ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) Visserligen har jag kanske haft otrolig tur med mina grannar, två av dom kan jag utan problem gå över till en kväll, ta några öl och snacka skit... Och då är dom ändå 35+, och jag var nog 17 första gången det hände ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)

## Comment 13
Author: Faxlin

Hmm, jag har nog otur bara. Men jag bor i en jäkla inavelsby där kärringar med hagar där hästar bryter benen av sig anmäler folk som inte gör som hon gör. Om man inte sätter täcken på hästen får man en anmälan för hon slänger på tre täcken på sina.  
  
Usch, jag vill flytta!!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Men det har nog inte med grannarna i sig att göra, utan snarare hästhållningen... Har en svag magkänsla att "jag vet bättre än dej"-mentalitet är vida spridd när det handlar om hästar... Tyvärr. För visst är det så att man aldrig kommer 100% överens med alla i ett stall med, ska vi säga, 15 inackorderingar... Det har aldrig jag lyckats med iaf, fast det kanske säger mer om mej ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 15
Author: Faxlin

haha, ja men det rör sig inte bara om hästarna, det är hundarna också. Så det är nog bara så att de inte har något annat för sig i denna förbaskade håla.  
Tror de tillbringar för mycket tid med näsan mot fönser rutan eller i dörrspringorna. Skulle behöva gå in och lägga sig en stund och tillbringa tiden där tycker jag. ;-)

## Comment 16
Author: lisette

så är det faktiskt inte här i min by. alla sköter sig själv och jag tror inte jag har hört ngn snacka om ngn annan. ganska skönt faktiskt.

slo, det säger inte så mkt om dig egentligen. det är ganska svårt att dra jämt med 15 olika personer som säkert 13 av dom tror att de vet allt om hästar... :D jag hade aldrig klarat det.

## Comment 17
Author: Faxlin

Vilken underbar by lisette. Finns det plats för en till familj där? En med en massa barn, hästar, hundar och illrar?? ;-)

## Comment 18
Author: lisette

jaaa klart det finns. jag kan slå upp tält ute på min åker :D

vi har lite tokiga vänner/grannar bara, men de är underbara!

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Ah, det är dom riktiga originalen i byhålorna som är dom bästa ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Tyvärr har "min" håla blivit infesterad av massa snobbiga storstadsbor som förstör mina ridvägar med stora villor och dyra bilar ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

## Comment 20
Author: Faxlin

Usch lät inte alls bra slo. Kan du inte testa att rida genom deras fina trädgårdar och använda deras fina bilar som hinder då? hihi

## Comment 21
Author: lisette

och överfeta golfbanor va??? jag har skenat över en golfbana som var helt sumpig... :D :D :D

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Nja, det är inte så klokt tror jag, får vänta tills mörkret faller... Eftersom, vad jag vet, så har jag enda skäcken på flera mils håll ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif) Det värsta är väl dom gårdarna som bytt ägare, som vi tidigare har fått rida över om vi skött oss, och helt plötsligt när man rider där helt ovetande så kommer nån fan utspringades och skriker och gormar... Suck.

## Comment 23
Author: lisette

men vadå. köp några tuber med skokräm?

## Comment 24
Author: lisette

#0 vad var det som hade hänt då?

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#23, annars kanske jag kan ta kontakt med en häxa och be om nån förtrollning, eller nåt \*asg\*

## Comment 26
Author: lisette

du kan väl be hon häxan i shrek? fast hon är ju ond... då kanske det blir en zebra?

## Comment 27
Author: Faxlin

haha, vad ni är skojiga. men slo det där med skokrämen lät väl inte sååå dumt. hihi

## Comment 28
Author: lisette

jag har mina ljusa stunder \*sträcker på sig\*

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Mjo, kanske... Synd att det inte finns några travare kvar på stationen, nån av alla 60 eller vad det var som gick här förra sommaren borde varit ridbar ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)

Åh, en zebra har jag alltid velat rida på och det blev ju inte bättre när jag såg ZuperZebran!

## Comment 30
Author: Faxlin

Den filmen tycker jag om.

## Comment 31
Author: lisette

man kan väl inte rida på zebror har jag för mig? de har för klen ryggrad. men det finns korsningar på häst/zebra... kommer inte ihåg vad den rasen heter bara. lite häftigt faktiskt :D

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Nja, jag tror inte heller det... Men en häxa kanske kan fixa det, vem vet ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 33
Author: CBA

#10 slo- Har dom bara _grävskopan_ med sig....hjälper det inte till om man har en _grävmaskin_ till grävskopan, det måste vara värsta biffarna till karlar som orkar baxa runt med grävskopan annars tänkte jag ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

F´låt...jag retas med dig...jag har blivit lite skadad av maken som är byggnadsarbetare och som har drillat mig i 16 år vad det heter ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Ett annat ord som jag sa fel i början är de stora svarta murarhinkarna på 17 liter som många har vatten i till sina hästar....det är inga hinkar utan heter **RULLE**...så ber man en byggare om hinken fattar han inte vad man menar !

Lite onödigt vetande så här på kvällskvisten...

## Comment 34
Author: gejsa

Varför kallas hinkarna för rulle??

## Comment 35
Author: lisette

typ, en hink är ju en hink. eller en spann :D

## Comment 36
Author: gejsa

Ja, jag tyckte också det.

## Comment 37
Author: lisette

men det kanske har med språket att göra. hade jag sagt rulle till min granne som är byggare hade han inte fattat vad jag menat.. "tapet rulle?"

## Comment 38
Author: gejsa

Ja, vi får väl förklaringen när hon kommer hit ut igen.

## Comment 39
Author: [Borttaget]

CBA, japp, det var två biffiga män i 25års åldern med bar överkropp som sprang runt med en gräv**skopa...** Avundssjuk? ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 40
Author: gejsa

Ha, ha vad roliga ni är. ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Hur gjorde dom när dom grävde med skopan då? hi hi

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Ska jag förklara i detalj hur deras vältränade kroppar glänste av svett när dom stod här utanför och jobbade eller? ![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)  

Nej, nu tror jag det börjar bli för oseriöst ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif) Självklart var det en gräv**maskin!**

## Comment 42
Author: Linda

Jag tror oxå att vi är lite spännande;)

\-Kärringarna och gubbarna är helt tagna över den konstiga blondinen som proppar ner sina ungarn i en vagn och spatserar fram och tillbax till tåget i ur och skur i högklackat..

\-Sedan är vi nog spännande eftersom vi verkar så krångliga med våra hästar, ungar och ett tvättsträck med spännande out-fits hi hi här snackar vi storböänder som skulle anse att även om vi bodde här till vi vore hundra så e vi ändå stadsbor:)

\-Men jag älskar att få fart på skvaller det är dels så jag överlever denna grusväg och friska luft ...så gärna att jag bjuder på mig själv:)

## Comment 43
Author: CBA

Det är gammalt byggspråk som har funnits sedan urminnes tider...varför just den typen av hink kallas rulle vet väl ingen det bara heter så helt enkelt. Även sotarna har ett eget språk som är väldigt invecklat.

Min man fick lära sig av sin bas, för 15 år sedan när han började jobba på bygge att hink och spade har man i sandlådan, rulle och skyffel hör bygget till.

Det är möjligt att detta är slang på byggen just här i Stockholm, men alla på byggena säger rulle om just den typen av hink.

#37 Din granne måste vara en målare om han pratar om tapetrulle..ingen byggjobbare :o)

#39 Nix, jag är inte det mista avundsjuk..jag har ju min alldeles egna bygghunk här hemma som jag kan titta på hur mycket jag vill ;o)

## Comment 44
Author: [Borttaget]

CBA, vad säger bygghunken om att du kallar honom just det? :P

## Comment 45
Author: CBA

#44 Han sitter här brevid och läste vad jag skrev och hade inga invändningar :o)

Han ÄR en hunk med stora muskler...faktum ;o)
