# Muskler när man rider?
Author: diamantsorg

Hej! Någon snäll kotte som vet vilka muskler det är som man nyttjar när man rider dressyr? Gärna i kombination med olika rörelser. Funderar speciellt på skänkelvikning, vet att man använder benen men skulle behöva veta lite mer specifikt vilka benmuskler man nyttjar 🙂

\+ är dressyrarbete dynamiskt eller statisk / aerobt eller anaerobt ?

Tacksam för svar! 😃

## Comment 1
Author: Gronstedt

Man använder benen ganska litet i dressyr, det är främst musklerna i mellangärde och bäckenbotten som arbetar, tillsammans med skuldror och armar. I skänkelvikning är det samma muskler, eventuellt med en liten spänning på vadens baksida. Om hästen är lyhörd, i alla fall ☺️.

Jag skulle säga att det är både statiskt och dynamiskt, man gör ständigt många små, mjuka rörelser, men håller också en kontinuerlig grundspänning.

## Comment 2
Author: Tiktak697

Beror på hur man rider jag använder ganska lite av min kropp i ridning jag använder lite rörelser förflyttning av vikten . Är de något man använder mycket sv är de väl stjärten hihi
