# Jag BEHÖVER en häst!!
Author: Maja

Ja, nu är det inte bara så att jag vill ha en häst, utan jag BEHÖVER en..  
  
Alex har just konstaterat det.. Jag har ju haft en del personliga problem i mitt liv nu under den senaste tiden (som vissa av er känner till) och det är fortfarande inte helt bra.. Jag har 1000000 tankar som flyger genom huvudet hela tiden och allt är bara bläää..  
  
Så kom Alex med "Jag funderar på om det inte skulle vara bra för dig att köpa häst egentligen så får du nått att göra varje dag och kan tänka på annat.."  
  
Det är sant faktiskt.. Hade jag en häst så skulle jag kunna koppla bort allt annat.. Då skulle jag kunna koncentrera mig på den och inget annat.. Sedan har jag ju massa fördelar med det hela:  
  
\- Stallet är i princip gratis.. 300 i månaden..  
\- Supersnäll stallägare och de som står där är jättetrevliga också..  
\- Sex kilometer till stallet..  
\- Fina hagar, fina boxar, fint stall etc.  
  
Sedan så tillkommer ju även massa annat.. Vet., skor, försäkring blablabla.. Ja, ni vet.. ^^  
  
Sitter och kollar igenom annonser redan nu.. Då är det bara föräldrarna kvar då.. Och där kommer det säkerligen att spricka.. :/ Men äääh.. Det är värt ett försök..  
  
Problemet nu är ju bara det som jag har sagt förut.. Tiden.. Men jag tror att jag har kommit på en lösning på det problemet, tack vare min underbara medryttarhästägare.. ^^ Hmm.. Är det över huvud taget ett ord? ^^ Ääääh.. :P Hon tycker i alla fall att jag ska satsa på en egen häst och Alex är också med mig.. :)

## Comment 1
Author: __iE

jag tkr med du ska skaffa egen pålle :D

## Comment 2
Author: AusaBausa

låter absolut som en bra ide! Hästarna skingrar tankarna från allt det negativa!

## Comment 3
Author: fridak

vet itne hur dina föräldrar är men jag hade pratat med mina redan nu för att mjuka upp dem, och så pratar man om det nästan hela tiden så är de kanske redo om ett halvår eller så;)

## Comment 4
Author: Katter3

Låter som en bra idé. Lycka till! :-)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Här behövs oxå en häst till... Men hittar ju aldrig nån bra...

## Comment 6
Author: Cevir

Lycka till med hästletandet! :)  
Det kommer gå bra ska du se! :)

## Comment 7
Author: Maja

Hehe.. Jag har letat och hittat en hel del.. Har insett att foderhäst nog vore något lättare att få, än egen, om man tänker på mina föräldrar.. Nu är iofs inte ens det lätt.. XD  
  
Ingen som har en isis som de vill hyra ut på foder? (A)

## Comment 8
Author: Alex

Tror att din mamma går med på det lätt om du pratar med henne, har du redan glömt "Vad krävs för att du ska bli glad igen"? ;)

För övrigt har jag ingen som heeeelst idé om vad du ska ta för häst... ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 9
Author: Maja

Haha.. Försöka går ju alltid.. ;) Hmm, men näääääe.. Ingen Kolfinna i alla fall.. ^^

## Comment 10
Author: Alex

Blää på dig. :P Köp din nattuggla då ^^

## Comment 11
Author: gejsa

Dom  här finns ju alltid kvar annars. Har visst inte hänt något på en vecka nu.

[http://www.neverneverland.se/horses/](http://www.neverneverland.se/horses/ "http://www.neverneverland.se/horses/")

## Comment 12
Author: Alex

Nää Gejsa, ska Maja ha häst ska hon ha en nu och inte om ett halvår.. Plus att hon ska ha en häst hon kan rida och hålla på med, inte ett litet föl. ;)

## Comment 13
Author: gejsa

Bestämmer du det?! Ett föl kan man pyssla mycket med också. Allt är inte ridning. :)

## Comment 14
Author: Alex

Nää, men Maja vill rida. ;) Och japp, jag bestämmer sånt. ^^

Nej men råkar vara rätt insatt i Majas situation och tror inte föl är det rätta för henne just nu..

## Comment 15
Author: Maja

Det är sant som Alex säger..  
  
Jag behöver någon - och det är NU.. Fölen kommer ju inte förrän om några månader.. Då har det gått för lång tid, jag behöver någon nu.. Så inte ens Kolfinna, tyvärr Alex.. ;)

## Comment 16
Author: Alex

Meh.. Kolan kan du ha hemma om en månad, behöver ju inte gå snabbare med nån annan ;)
