# Ryggen..
Author: Gyllan

Vad kan det vara för fel om hästen har som två ben som sticker upp på var sida om ryggraden på bakdelen.. dom är rättså tydliga, men hästen är också smal, (det är typ vid ländkotorna och korsbenen) det ena benet är lite tydligare än det andra..

Går det göra något åt, genom t.ex. kiropraktor?! hela bakdelen är väldigt omusklad, blir det bättre om hon får mer muskler, kanske eller kan hon inte bygga på samma vis pga, felet!?

## Comment 1
Author: elin

har ryggkotorna vänt sig uppåt är de ju inte så roligt!

## Comment 2
Author: Gyllan

\# det går inte att göra något åt? hur lixom har de gjort det? går det inte att använda en sån häst eller lixom så, du fattar säkert.

## Comment 3
Author: AliceL

har du ingen bild?

## Comment 4
Author: Mangis

Har du tagit ut någon veterinär som har tittat på hästen?

## Comment 5
Author: Lindbygarden

låter som en mkt muskelfattig och tunn häst!?!

Hu gammal är hästen, ras? Om en häst är i ett sånt skick så bör man inte rida på den före den fått äta upp sig samt gärna musklat sig lite..

## Comment 6
Author: Peppe

jag kan svara att det är ett 7 årigt d-ponnysto som inte är utbildad som jag fattat det. hästen är på prov och är ej besiktad ännu
