# solarium eller inte?
Author: Snuttan2

Alltså för hästen, i stallet... **Hur många har det eller inte?**

Jag sitter ju å ringer på stallannonser som en galning å åker runt å terroriserar stall där jag kan tänka mig att stå för att se om det finns ledigt och är imponerad utav att ca 2/3 av alla stall här har solariumlampor i stallet någonstans för hästarna...

## Comment 1
Author: gejsa

Har det självklart inte i mitt stall. Är inte miljonär precis. Tror inte att det behövs heller. :)

## Comment 2
Author: paronskrutten

Varför det?

Har ingen häst eller stall:)

## Comment 3
Author: AusaBausa

Har inget solarium o undrar vad det är bra för?

## Comment 4
Author: gejsa

Vad jag vet så ska det vara bra för hästar som ofta har ont i ryggen. Den utger ju värme. Vet inte mer.

## Comment 5
Author: Snuttan2

Det är bara allmänt trevligt för hästarna, nyttigt för hud, muskler och psyke, då det värmer och hjälper till att avslappna.

Jag tittar inte efter att ha det, utan de flesta stall jag tittar på råkar bara ha det..

## Comment 6
Author: davidia

nej jag har inget.

## Comment 7
Author: NovaRoll

Tror nog att hästar har större behållning av att vara ute och få SOL på kroppen, alldeles naturligt och gratis....![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 8
Author: AusaBausa

ja, känns som det är ngt man köper om hästen man har får ryggproblem el dyl...inte för o bara ha för att det är skönt för hästen...men har man svårt o veta var man ska stoppa sedlarna så Why not? hi hi!

## Comment 9
Author: Annette

Ta av hästarna alla onödiga täcken så får de sol på naturlig väg. Här finns det stackare som går runt i täcken året runt.

## Comment 10
Author: NovaRoll

Och låt dom vara ute...ju dyrare häst i inköp, desto mindre utevistelse och mer täcken, gärna i flera lager.......

## Comment 11
Author: thilda-

Vi har inget Solarium för häst.. jag tror då inte att vårt stall behöver

## Comment 12
Author: gejsa

Vintertid kanske det är bra för hästarna att få lite låtsassol på sig eftersom den inte är så stark då. Men jag är tveksam till om det gör någon nytta eg.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Nope det har vi inte, i vårat stall får hästarna nöja sig med lysrör och för ryggen o hudens skull får dom stå ut med min massage... haha ; )

## Comment 14
Author: MiaMaria

Har de inte men de finns planer på de

## Comment 15
Author: AliceL

Tycker det verkar bra men inte nödvändigt =) skulle j uinte tacka nej direkt.. ;)

## Comment 16
Author: Lina

hade jag haft eget stall och pengar hade jag köpt ett :)

## Comment 17
Author: Snuttan2

Vi kan komma fram till att det alltså bara är korkade stockholmare som värkar ha så stort behov utav att ha solarium i alla stall? :P

Har nu varit i stall där det bara var 4boxar, fanns solarium. Likaså stall där det är över 100... Hmm...

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Jag googlade lite på nätet & hittade det här;

 Solarium

Infravärme som ökar hästens välbefinnande påtagligt                                                                               
Hästsolarium är egentligen en stor "röd lampa" som utsprider infrarött ljus (IR), en form av varma strålar. IR blandas oftast ihop med ultraviolet strålarna (UV) vilka är ansvariga för solfärg. Din häst kan varken få färg eller solbränna under ett IR solarium.  
  
Alla levande varelser behöver både IR- och UV-strålar. Vårt behov av UV-strålar är begränsat medan IR eller "värme" behovet, är mer väsentligt för kroppen. För att din häst ska nå det bästa tänkbara resultatet måste dens muskler byggas och tränas upp. Tyvärr får hästen oftast överansträngda muskler och kan inte utföra uppgifterna tillräkligt bra.  
  
Infraröda strålarna ökar blodcirkulationen och dessutom hjälper musklerna att upta blodsocret mycket snabbare. Din häst kommer att återhämta sig väsentligt snabbare efter en hård träning.  
  
Positiva effekter vid...

*   Uppvärmning av musklerna före arbetet
*   Snabbare avslappning av musklerna efter arbetet
*   Snabbare torkning efter träning eller efter tvättning (för att undvika förkylning och behålla glansen av pälsen)
