# Varmblod
Author: [Borttaget]

När jag sitter och kollar annonser som folk som vill bli medryttare/fodervärdar/hästägare skriver så har jag märkt att otroligt många skriver att alla hästar är av intresse _förutom varmbloden_.

Hur kan det komma sig tror ni? Är varmblod verkligen _så_ hatade _fortfarande_? Jag har själv upplevt att rasen "lyfts upp" på senare dar och är mer uppskattad nu än tidigare. Vad tycker du? Skulle du kunna tänka dig att ha ett varmblod eller är rasen helt utdömd av dig?

## Comment 1
Author: Gia91an

Älskar varmblod och är nästan tvärt om. Hellre ett varmblod än ett halvblod för min del! :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1

Jag tycker det är intressant. Självklart tycker folk om olika raser; vissa gillar shettisar medans andra gillar russ exempelvis men jag har aldrig hört någon säga att dom avskyr en shettis eller ett russ... Just varmbloden verkar har svårt att passa in. Finner det otroligt märkligt. Jag har till och med varit med om att en vän till mig sagt att varmblod är _fula hästar._ Själv tycker jag att det är omöjligt att säga, varmblod kan variera otroligt mycket i utseende, precis som halvbloden.

Jag har själv en ridtravare som jag älskar något avskyvärt, så jag har kanske inte "rätt" att yttra mig.... men samtidigt har jag svårt för att förstå hur folk kan säga direkt, utan att känna en häst, säga _NEJ_, till hela rasen.

## Comment 3
Author: Dealath

Nja, är inte mycket för varmblod.

## Comment 4
Author: Tusen

Om det vore så att alla ryttare som annonserar efter ridhästar skall starta i OS eller Grand Prix i hoppning eller dressyr, så skulle jag förstå den kommentaren. Men då de allra flesta ryttare är skogsluffare och/eller tävlar på klubb- eller lokalnivå så ser jag det som enbart okunnighet eller möjligen ren oförskämdhet. 🤪

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#3

Helt okej, vill du förklara varför? :) Är mest nyfiken!

#4

Jag kan också förstå att man inte vill investera i ett varmblod om man ska upp i höga klasser. Men många beskriver sig som "en tjej som vill mysa i skogen" eller "en man som vill köra lättare körning". Då kan jag inte förstå varför man direkt säger nej till hela rasen, utan att ge en enskild individ en chans :P Det finns otroligt många varmblod som är mer utbildade än vad full- eller halvblod är.

## Comment 6
Author: Dealath

#5 Mest är det väl för att de flesta varmblod ligger över ponnymåttet och jag är fortfarande ponnyryttare (fast om det nu skulle vara ett varmblod som var D-ponny och som jag klickade med skulle det väl inte vara någon big deal så länge den inte gått alls på travet/ har travtendenser). Men sedan tror jag att många väljer bort varmblod för att bli mer "accepterade" bland oftast tävlingsfolk osv. :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6

Förstår vad du menar. Jag har fått några rejält sårande ord från många personer under de 3,5 åren jag haft min häst. Så det är också en sak jag blir konfunderad över; Varför så många elaka kommentarer?

## Comment 8
Author: Caroline L

Varmblod är framavlade samt tränade för att göra bra ifrån sig på travet och fungerar därför annorlunda kroppsligt. Dom har en stark trav men generellt svagare galopp och detta sänker tyvärr deras värde.

Jag tycker detta är synd eftersom hästen som individ är minst lika mycket värd som vilken annan ras som helst. Men om man vill ta sig upp i höga klasser krävs det mycket mer arbete med ett varmblod än ett halvblod och det är nog därför folk väljer bort den rasen.

Sedan får man inte glömma att varmblod tenderar att ha/utveckla benproblem/slitna ben från den hårda belastningen på travet. Dom börjar hårdtränas tidigt, min häst var bara strax över ett år när träningen påbörjades och hon startade första klassen som tvååring. Försäkringar (även om det gäller helförsäkring) brukar inte täcka benproblem hos varmblod.

Jag själv har bara haft varmblod och kommer nog aldrig kunna byta till någon annan ras om jag ska tänka så. När jag letade häst gick jag på individ och råkade snubbla över varmblod efter varmblod som tog mig med storm.

Här är en video på ett riktigt duktigt varmblod som gått långt! Så visst går det, även om det krävs mer arbete. Denna videon gav mig verkligen inspiration om att det går. När jag fick min häst ha stallägaren att jag kan glömma att kunna tävla i dressyr eftersom det är ett varmblod jag har. Enligt henne var varmbloden endast goda för att lufsa runt i skogen.

## Comment 9
Author: Tusen

#8 Fast alla varmblod startar ju inte i travet innan de säljs. Många kommer aldrig dit. Så är det hållbarheten som gör en orolig vid ett köp av ett varmblod kan man ju skriva att man inte vill ha ett varmblod som tränats eller tävlat i trav.

Själva rasen varmblodstravare är in mindre hållbar än t.ex halvblod. Då har man missuppfattat en hel del.

Dessutom tror jag nästan att varmblod har större chans att hålla som ridhästar än tunga halvblod då varmblodens kroppar är bättre anpassade i storlek och tyngt till benen än hlvbloden som oftast är mycket tyngre med ganska tunna ben i förhållande till kroppen. Klart det har betydelse.

## Comment 10
Author: CelsiusT

Jag gillar varmblodstravare, har själv en. Men jag kan ändå förstå att folk som söker medryttare/fodervärd osv skriver så i sina annonser, även om det är riktigt tråkigt. Men vbl-travare finns i sådana mängder och dom slumpas bort, dom finns överallt och folk vill ofta bli av med dom/ha hjälp med dom då dom ofta går som sällskapshästar osv. Så när man lägger ut en köpes- eller medryttarannons så får man masssssooor av svar om olika vbl-travare. Om man då inte söker en sådan häst av någon orsak så är det inte så kul. Många av dessa vbl-travare som slumpas bort är dessutom outbildade om ens ridna och då krävs det en väldigt kunnig ryttare för att klara av det. Det är ju inte riktigt lika lätt och abslut inte samma sak att utbilda och rida in en vbl-travare som att göra det med dom flesta andra hästar. Dom behöver ofta lära sig att hålla takten och balansen på ett annat sätt. Är man inte så duktig ryttare så är en vbl-travare faktiskt inte helt lätt häst (om inte den är väldigt väl utbildad).

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Intressanta svar! Visst, travet sliter ju en del på dom, men det finns ju otroligt många varmblod som aldrig blivit startade i något lopp ens. Som har blivit ridna sen dom var unghästar. Sen håller jag lite med #9, varmblod är mer proportionerliga i kroppen än (de flesta) halvbloden, och håller därför längre också. Vill bara lägga till att varmbloden inte är AVLADE för att just utföra gångarten "trav", utan är avlade för att ha stora näsborrar, hålla huvudet högt (= fria strupgångar) och ha en stor bröstkorg med stora lungor. Dom är, precis som tex våra galoppörer, avlade för att hålla en bra kondition länge och kunna springa snabbt och långt. Sen är dom TRÄNADE till att trava, därav utvecklar dom muskler på andra ställen än en ridhäst, vilket leder till att dom får svårare till en luftig galopp. Men en ommusklad travare har exakt samma chanser att, fysiskt, klara av en normal galopp, precis som alla andra hästar. Sen ska man inte glömma att många travare blivit straffade för sin galopp, och vill därför inte ta gångarten, men det är psykiskt och mycket mer komplicerat. Vissa kan man bara lära om, andra vågar aldrig galoppera igen. Sen tar det längre tid att skola om en häst, som redan lärt sig ett sätt, än att rida in en outbildad häst. Men om jag säger såhär: varför är varmblodstravarna mer hatade än kallblodstravarna?

## Comment 12
Author: CelsiusT

#11 Fast jag köpte en 3-åring som dom inte gjort något med alls. Hon har en väldigt stark trav och vill verkligen trava framför andra gångarter. Det är inga som helst problem att få henne galoppera nu när jag lärt henne det. Men det har absolut inte varit lika lätt att lära henne att galoppera som det var att lära min quarter att galoppera. Dom har olika kroppar som lämpar sig för olika gångarter. Vbl-travarens kropp lämpar sig för trav och dom har lättare att trava och är mer villiga att välja den gångarter (dessutom har dom travar-trav som inte andra hästar har naturligt), en quarters kropp lämpar sig för galopp (det är ju en galoppör) och det märks att dom har nära till hands att välja galoppen.  

Likväl skiljer det sig även inom olika hundraser. En dalmatiner är en långdistansare, den är rektangulär i sin kropp (lika travaren) och man märker att dom väljer oftast att ta traven, dom förflyttar sig gärna med traven. En BC kan såklart trava men dom är mer kortdistansare och man ser att dom gärna väljer galoppen när dom ska förflytta sig.  

Man ser helt enkelt att djur som är avlade på olika sätt har olika förutsättningar för olika saker. Att travaren är avlad för att kunna springa snabbt och långt håller jag med om, men det innebär inte bara stora näsborrar och högt buret huvud utan det tillkommer fler saker så som vinklar på höft, form på kropp, rörelsemönster osv.

Som svar på din sista fråga så skulle jag gissa på att det är för att kallblod över lag körs mer idag och då skiljer det sig inte så mycket och att det inte är lika utbrett med kallblodstravare som med varmblodstravare. Det har inte blivit samma "slit och släng-kultur". Det finns inte lika många kallblodstravare och dom som finns jämförs ändå inte med tex halvblod.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Nej, självklart spelar mer saker in, det var bara exempel. Det jag ville få sagt var att dom inte är avlade för just den gångarten. Vissa halvblod har också starkare trav än galopp, men det reagerar ingen på. Jag har ridit in fyra varmblod (varav en är min egen) och jag har aldrig märkt att dom ska ha svårare för galopp om dom har rätt muskler till det. Min far var delägare i många travare för något år sedan, och då bodde jag ibland hos dom som tränade hästarna. De hästarna som inte var i träning än, eller som hade paus av en eller annan anledning fick jag rida hur mycket jag ville, om jag kunde få dom insuttna. En av dom hästarna hade aldrig varit i träning, var inte ens inkörd, och var fyra år gammal. Den var svårare att sitta in än dom andra (den ända av hästarna jag ramlade av under insittningen faktiskt) men den var också lättare att fatta galopp på, samla och hoppa in än de som var inkörda och tränade. Jag såg ju hur det gick till i just det travatallet, och om en häst galopperade under träningen så kan jag lova er att den aldrig gjorde det igen... Därför tror jag att det mest ligger psykiskt. Jag tycker faktiskt tvärtemot från dig (#12) angående kallbloden. Jag tycker det är mer vanligt att dom är ridhästar nu än för några år sedan :P Sen finns det "inte finns någon annan ras att jämföra dom med" så dom blir inte lika hårt kritiserade.

## Comment 14
Author: CelsiusT

#13 Ändå har dom ju en speciell form av trav. Dom har en otroligt snabb trav (även om dom kan trava långsamt också) som inte andra hästar har naturligt. Så jo, även traven i sig finns med i avelsarbetet.

Jag har absolut märkt att travare är svårare att få att välja att galoppera om dom kan välja att trava. Det är lättare att dom ökar sin trav när man bara driver på dom. Medan många andra raser (nu jämför jag mest med quarter och arab då det är dom jag har mest att relatera till trots att dom båda är "galoppör-raser") har galoppen mer naturligt till hands. 

Jag ser det itne som något som ligger enbart i psyket. Hade en travare som gått på travet ganska mycket och han hade otroligt lätt för galoppen. Medan den dam jag har nu har otroligt lätt för traven och ja det är inga problem att galoppera på henne men det är inte samma sak som att galoppera på tex min quarter som ibland kan vara svår att få att öka traven utan att gå över i galoppen. Travaren hon ökar gärna traven om man inte gör en tydlig galoppfattning. Medan quartern väljer galoppen av sig självt om man råkar driva lite för mycket framåt. 

Ja som du säger så rids kallbloden mer och mer. Men det är inte till ursprunget en ridhäst-typ. Jag ser att jag skrev två tankar i en mening, jag menade inte att kallbloden körs mer idag än förr. Jag menade att kallbloden körs mer än vad varmblodshästar gör idag. Förr i tiden var det ju mer vanligt att även varmblodshästar kördes då man använde häst som transportmedel.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#14

Fast den traven tränas ju in. Precis som att man lär en dressyrhäst piaff och en hopphäst att landa rätt efter ett hinder så tränas den travstilen in. I början av träningen (när dom kör in tvååringar t.ex.) så travar dom inte med den där "långa steg"-stilen. Då travar dom vanligt, sen efterhand som det krävs mer och mer av dom så blir traven slängigare och slängigare. Jag skulle gissa på att det beror på att dom musklerna byggs upp. Dom travar ju inte direkt så som föl.

Det går ju självklart inte till så i alla travstall, och alla kuskar har ju olika metoder, men där jag var och red så straffades galopp _ordentligt_. Därför vill jag få det till det psykiska.

Jaha, okej! Då missförstod jag dig på den fronten :)

## Comment 16
Author: CelsiusT

#15 Nej, den traven finns hos hästen, däremot så kan man i vissa fall behöva "plocka fram den" men den finns där med dom från början. Man kan se den i hagen även på en otränad häst. När du börjar rida en okörd travare så finns travar-traven där, väldigt nära till hands att få fram om du driver hästen i traven. En häst av annan ras får du inte till att trava på det sättet genom att driva den i traven, den väljer då gärna att gå över i galopp. Men en travare ökar istället steget och travar snabbare.  

Sen är det inte generellt för alla travare heller, för det beror på hur dom är byggda. Men det är ju det man avlar på, travare som är byggda på det sättet att dom naturligt har den utsträckta travar-traven (vilket i mina ögon inte är detsamma som slängtrav!)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Jag har då aldrig sett ett oinkört/otränat (till travet) varmblod trava i den "berömda travar-traven", bara hästar som tränat ett tag. Jag tror även att det är därför man inte kan få till den traven hos t.ex. ett halvblod, för att den inte är tränad till det. Jag har sett russtravare med liknande teknik som "travar-traven" som finns hos varmblod, men alla russ "travar-travar" ju inte för det.

  

Jag påstod aldrig att "travar-traven" var slängtrav, men att den är slängigare än en samlad trav.

## Comment 18
Author: CelsiusT

#17 Ville bara förtydliga att det är i min mening ganska stor skillnad på slängtrav och travar-trav. Jag tror inte du kan träna ett halvblod att travar-trava. Men när du tränar en travare så finns travar-traven där, lätt att bara plocka fram. 

Visst har jag sett otränade travare som har en utsträckt lång trav, dock inte riktigt så som en travtränad häst har, men dom är bra mycket mer utsträckta i traven än andra hästar. Och som sagt, travar-traven finns där att plocka fram till skillnad från andra raser.

Jag kan aldrig få min quarter att trava lika fort som min vbl-travare gör, hon har aldrig travtränats men det finns där i henne.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Ahh okej! :)

Jag har aldrig sett ett halvblod göra rörelser som liknar en "travar-trav" så det kan jag inte uttala mig om. Men jag har sett russ och andra ponnys (vet faktiskt inte vilken ras det var, någon c-kategoriserad ponny) ha liknande stilar/tekniker. 

När jag fick hem mitt varmblod så var han i princip helt omusklad. Han hade varit i hårdträning innan, men bara sprungit ett kvallopp. Jag byggde upp hans muskler i samband med inridningen av honom, och nu kan han inte "travar-trava". Kvittar hur mycket jag skänklar och pressar honom så länger han bara traven, men han får inte till "travar-traven". Han kan länga den mer än något halvblod jag sett, men det är fortfarande inte samma stil som en travhäst som tävlar.

## Comment 20
Author: CelsiusT

#19 Ja och om du tittar på russen så har dom lite samma form som en travare har. Så det är inte så konstigt att även dom har den typen av rörelsemönster.

Men du ser ändå att det finns en viss skillnad på en travare och ett halvblod. Än mer skillnad är det på travare mot fullblod (tex arab, engelskt fullblod, quarter osv) som har än mer galopp-kropp.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Precis, men bara för att trav-russen har en "travar-trav" så betyder det ju inte att alla rid-russen har det.

Absolut är där skillnad på ett varmblod och ett fullblod. Jag förstår inte riktigt vad du menar med "galopp-kropp", men raserna har ju t.ex. den gemensamma, korta ryggen. Men bara för att ett engelskt fullblod är avlat för att galoppera så betyder det ju inte att det har en sämre trav. Det betyder inte heller att den inte kan ha en samlad galopp. 

Samma sak med travarna.

## Comment 22
Author: CelsiusT

#21 Nej men dom russen som har kroppen för traven har lättare för att få fram en sådan trav. Men russen är heller inte avlade för den traven så som vbl-travaren är.

Jag menar inte heller att en travare har sämre galopp. Det har jag aldrig påstått. Inte heller att en galoppör har sämre trav. Men en galoppör har inte travar-trav som en travare och du kan inte heller träna fram den hos en galoppör. En travare har lättare för att trava och väljer gärna traven och ökar traven då du driver på den. En galoppör har så lätt att falla in i galoppen att den gärna väljer galoppen så fort man ska öka och börjar galoppera direkt då du driver på den. 

Det är stor skillnad på travare mot andra raser, det går inte att komma ifrån. Lika stor skillnad som det är mellan ett halvblod och en quarter, det går inte att komma ifrån. Men det betyder inte att travare är sämre hästar på något vis. Det är jättetrevliga och underbara hästar. Men ska du träna något som dom inte utifrån aveln är tänkta till så har du lite mer jobb för att lära in det och det är inte något som vem som helst vill eller kan ta sig an. En quarter är ju lättare att träna dressyr/hoppning med än en travare eftersom quartern avlas för ett ändamål som mer liknar dressyr/hopp-arbetet, trots att båda raserna skiljer sig ganska mycket från halvblodet. Däremot, en travare som är välutbildad inom dressyr/hoppning kan vara minst lika bra eller till och med bättre för en nybörjare än ett halvblod kan vara. Dock är det inte den vanligaste synen att travare är välutbildade inom dressyr/hoppning. Därför väljer många att inte titta på dom raserna, eftersom det är vanligast att det är "gamla avdankade travare" eller outbildade sällskapshästar som man får på kroken då man annonserar. Det vanligaste är att man ser hästar som knappt är inridna som annonseras. Vill man då ha en färdig/grundtränad häst så är det inte en travare man söker, lika lite som man vill ha en unghäst.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Fast i annonser så skriver folk oftast ut vad exakt det är dom söker i en häst. Ifall dom vill ha en hopphäst, en dressyrhäst eller liknande. 

Om en person skrivit i en annons att han/hon söker en häst att ha med på ridläger på sommaren, hoppa upp till 80 cm samt rida lättare dressyrpass på så svarar ju folk med hästar som stämmer in. Jag tror inte att någon med ett oinridet varmblod svarar på en sådan annons, dock kan någon med ett inridet varmblod som uppfyller kraven svara, därför blir jag konfunderad över varför dom utesluter en hel ras.

## Comment 24
Author: CelsiusT

#23 Å jo, det är just det som är problemet! Jag har själv annonserat om häst köpes och på 20 svar så är det nog 10-15st varmblodstravare som är oinridna men enligt den som svarar "så är dom sååå lätta att rida in" eller "skulle med lätthet kunna bli en jättebra westernhäst". Trots att jag söker en häst som är en läromästare och ska passa en total nybörjare (men kan absolut tänka mig en färdigtränad ridtravare). Så jo, jag förstår om man väljer att skriva "inte travare" när man annonserar, var själv nära på att lägga in det.

## Comment 25
Author: CelsiusT

Och över lag är folk dåliga på att svara med hästar som passar in. Oftast är det hästar som passar in på kanske ett kriterium man har, men som över lag inte alls är det man söker.

## Comment 26
Author: Caroline L

Man ser direkt om det är ett varmblod inte bara exteriörmässigt utan på sättet de rör sig. Till exempel i hagen ser man direkt eftersom en del varmblod hellre tar traven och rör sig annorlunda travmässigt, gärna bredbent med en annan rörelse. Detta beror också självklart på om hästen är travtränad eller inte men den formen av trav finns hos de flesta. Mitt äldre varmblod samt unghästen som inte är varken startad eller travtränad rör sig på exakt samma sätt travmässigt.

Det går fortfarande att träna och utbilda ett varmblod att röra sig på samma sätt som andra hästar och det har jag aldrig påstått att det inte gör. Unghästen har en väldigt fin trav och folk har aldrig kunnat gissa att hon är ett varmblod, men hon har fortfarande travar-traven där gärna när hon springer lös och inte är i arbete.

Jag håller med dig om att det är synd att utesluta en hel ras eftersom variationen bland alla varmblod varierar något enormt. Vissa har mycket travar-gener i sig medans vissa inte alls har detta. Folk ser helt enkelt inte på individ utan drar alla varmblod över en kam.

## Comment 27
Author: [Borttaget]

#24

Jaså? Hade ingen aning. För mig är det en självklarhet att folk svarar på det som stämmer in i annonsen. Om man säljer ett djur så vill man ju att det ska ha det bra, och för att ha det bra så måste ju djuret och den nya ägaren passa ihop.

#26

Mitt varmblod kan verkligen inte "travar-trava" längre. Precis i början gjorde han det, men allt eftersom musklerna ändrades så gick det inte. Han kan inte göra det i hage eller vid löslongering heller. Dock kan han tölta!

Jo, det är synd att alla dras över en kam.

## Comment 28
Author: Caroline L

#27 Ja det är just därför man borde se varmblodet som individ och inte dra alla över en kam. Mina kommer alltid att ta travar-traven hur tränade dom än är och unghästen tar regelbundet dressyrträningar men har ändå den formen av trav där. Medans vissa inte alls har den eller har fått den borttränad. Mitt äldre varmblod har passgång :).

## Comment 29
Author: Tusen

#11 Nu blir jag lite upprörd faktiskt.  
På vilket sätt straffar man en travare som slår över i galopp?  
Om du tycker att det är straff att bryta av till trav så undrar jag hur du tränar din häst att fatta galopp då istället? När man lär en häst galoppfattning brukar man ofta bryta av till trav för att fattningen skall lugn och dessutom att hästen skall fatta rätt galopp.  
Nej, travare straffas inte om de galopperar.

## Comment 30
Author: [Borttaget]

#29 Va? I JUST det travatallet där jag var och red så straffade dom hästarna på olika sätt om dom galopperade under träning. Jag har aldrig sagt att det var jag som straffade dom?

## Comment 31
Author: CelsiusT

#27 Det trodde jag också. Men det finns många med travare som är desperata att bli av med dom. Och folk verkar ha väldigt höga tankar om sina egna hästar.

Min travare brukar ta traven när dom andra hästarna galopperar i hagen. Ibland kan hon välja galoppen, men det är väldigt mycket oftare som hon väljer traven, speciellt när dom ska rejsa. Hon kan trava snabbare än hon kan galoppera (det är som att det är lite svårare för henne att hålla kolla på benen när hon ska galoppera).

## Comment 32
Author: Tusen

#30 Hur??? På vilket sätt blev de straffade?

## Comment 33
Author: [Borttaget]

#31 Ja, då fick jag genast mer förståelse om varför folk skriver så! #32 Dom fick en grisfösare i röven.

## Comment 34
Author: Tusen

#33 Vet du, **det tror jag inte ett ögonblick på**. Grisfösare har  använts inom vissa travstall förr men har sedan länge inte används just pga att det inte alls ger den effekt man är ute efter. Det är dessutom förbjudet. Grisfösare användes dessutom inte för att straffa de hästar som galopperade utan det användes till att få dem att springa fortare. 

Det du skriver i inlägg #11 låter som att det är vanligt förekommande, vilket det inte alls är.  
Och om det vore så att den tränaren som du var hos använde sig av grisfösare har du anmälningsplikt då hästarna far illa av detta, då det klassas som djurplågeri.

Jag är rätt insatt inom travsporten och ingen av de tränare jag känner till (och jag känner en hel del) använder sig av någon som helst straffmetod för att få hästarna att trava. 

Så det du skriver om att travarna får sitt travarsteg genom att de straffas till det är rent nonsens och visar enbart på okunnighet.

## Comment 35
Author: [Borttaget]

tränaren jag såg göra det var amatörkusk som var lärling för hans fru. Att dom tränade med grisfösare var anledningen till att vi flyttade min häst därifrån (som då var under träning där). Travtränaren flyttade strax där efter till Tyskland, och vad jag hörde senast (ryktesväg) så bor dom nu i Spanien. Min lärare på hästgymnasiet (som också var amatökusk) där jag gick kände honom tydligen, men gillade honom inte, han sa dock aldrig varför. Om du tror mig eller inte kvittar mig ^^ Jag har väl inte sagt att dom får sitt travsteg genom straff?

## Comment 36
Author: Pelzi

Jag rider en gammal travare och han är MYCKET lättare att fatta galopp på än vissa välutbildade halvblod på ridskolan.

Dock så är han 21 år och bara riden så man kan göra varmblod till vad man vill igentligen :P

## Comment 37
Author: Caroline L

För min del är varmblod väldigt charmiga och fina att titta på :)

## Comment 38
Author: Wilma03

Jag tror tyvärr dock att sådana här diskutioner föder mer hat istället för att folk får upp ögonen för varmblodstravare.  
  
En häst är alltid häst, oavsett ras, och de blir vad man gör dem till. Dock har alla hästar olika förutsättningar, precis som vi människor.

## Comment 39
Author: Guling

JAG tror att det största problemet är att "folk" sätter sig på en "riden" äldre travare -från travet- & TROR att det ska vara som att rida ett halvblod...

Saken är ju den att den här travaren inte är inriden på samma sätt (snarare "åkt på") & har därför inte samma muskler som en ridhäst har - vore alla införstådda med att man behöver "börja om" med ridningen så skulle vi nog ha många fina ridhästar som tidigare varit travare...

T.ex. hade jag själv ett Vbl-sto på 156 cm när jag var i skol-åldern & henne hoppade jag 125 cm m utan problem - ska tilläggas att vi inte hoppade högre pga min längd, kapaciteten var det dock inget fel på!

♥ Varmblods-travare är i mitt tycke en underbar ridhäst! ♥

De är som regel väldigt orädda för saker runt omkring & är lyhörda av naturen, de har oxå viljan & modet samtidigt som de är rädda om sig (sina ben) vid hoppning...

För er som tror att jag hyllar en hel ras pga en individ - Jag har haft mer än en Vbl-travare!!
